RSS

Internet Explorer 9 Geliyor

Temmuz 04

Internet Explorer 9 kısa süre sonra son sürümü ile son kullanıcıların karşısında yerini alacak. Peki neler sağlıyor yeni IE 9 gelin birlikte inceleyelim..

Eski sürümler :

Önceki sürümlere bakarsak IE9 da değişen en önemli şeylerden birinin güvenlik seçenekleri olduğunu belirtebiliriz. Önceden sorun ve sıkıntı anlamına gelen güvenli sayfalar ve InPrivate gözatma özellikleri çok daha geliştirilmiş ve artık ayrı bir önem kazanan güvenlik konusuna da Microsoft daha ince yaklaşmış gibi görünüyor..

Önceki sürümlerde IE7 den beri öne çıkan çok sayfalı gözatma özelliğinde aynı aracının kullanılmasından dolayı sorun çıkaran tek bir sayfa dahi olsa IE nin tüm diğer pencereleri etkileyen bir yapısı vardı. Şimdi bunu da düzelten Microsoft artık hata yapan işlemi ayırıyor ve tamamen ayrı olarak işliyor. Tabi bunda Windows 7 ve Windows Vista SP2 nin de payı var. Hali hazırda zaten IE9 Windows XP işletim sistemine yüklenemiyor.

Yenilikler :

Internet Explorer içerisine eklenen en önemli iki güncelleme JavaScript motorunun çok çok daha hızlı bir sürümle güncellenmiş olması. Örnek vermek gerekirse artık FaceBook’da yeni bir paylaşım yaparken yada bir mesaja yanıt verirken eskiden olduğu gibi işlemin yüklenmesini beklemiyorsunuz. Neredeyse anında gelen yüzen pencere işinizi hızla hallediyor. Bunda Javanın doğru ve hızlı yorumlanmasının payı gerçekten büyük.

Diğer bir yenilik de artık W3C nin yeni kabul ettiği ve artık oturmaya başlayan bir sistem olan HTML 5 teknolojisi. Microsoft uyanık davranarak HTML 5 üzerinde oluşturulmuş uygulamaları incelemiş ve bunların nasıl en ileri seviyede geliştirilebileceğine baktığında gerçekten sağlam temeller üzerinde gelen yeni teknolojinin donanımın doğru desteklenmesi ve IE nin iyi aracılığıyla bir şenliğe dönüşeceğini açıkça görmüş. Haliyle IE 9 gerçek bir HTML 5 tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni özellikleri Microsoft’un Internet Explorer sayfasındaki örneklerden inceleyebilmek için buraya tıklayıp sayfayı açabilirsiniz..

Testler ve Görüşler :

Microsoft artık bir çok test biriminin sonuçlarını da örnek olarak gösteriyor. Çünkü bu sefer iş biraz da rekabet işi. Internet Explorer 9 Acid3 testinde ciddi bir sonuç alarak 100 üzerinden 83 puan almış. JavaScript konusunda da SunSpider testinden geçen IE9 kendisinde en sağlam rakipler olan Opera 10.6 nın aldığı 243 milisaniye süresini çok az geçerek 347 milisaniye ile üçüncülük makamına yerleşmiş durumda. Sırasıyla Opera 10.6 birinci, Chrome 6.0 ikinci, Safari 5.0 üçüncü ve IE9 dördüncü olarak görülebiliyor. IE8 in bu testte en yüksek süre olan 3746 milisaniye rezaletine bakılırsa 3300 milisaniyelik feci farkın gerçek bir başarı olduğunu görmek gerekiyor. Biliyoruz ki IE Java konusunda vasat olduğundan hepimiz FireFox yada Chrome kullanıyorduk. Bilinçli kullanıcıların da Opera kullandığını hepimiz biliyoruz zaten.

Bir şey daha söylemek gerekirse benim çok ilgimi çeken konu aslında Java. Bildiğimiz gibi Web 2.0 mantığından beri büyük ve çok kullanışlı web sitelerinin çoğu Ajax kullanmakta ki bu da AsyncronJavaScriptAndXml anlamına gelen bir teknoloji. Temel taşı Java ve tabiki bu da java ne kadar iyi çalışırsa o kadar mükemmel sonuçlar demek.

Örneğin GMail ve FaceBook gibi, Google Maps gibi bir çok şey Ajax teknolojisi ile yapılıyor. Microsoft bu durumda fark yaratmak istemiş ki Serdar Ortaç’ın şarkısından yola çıkarak Chakra (Çakra!) demiş. Yeni JavaScript işleyicisinin (Java Motoru) adı Chakra..

Internet Explorer 9’un günümüz web teknolojilerine verdiği destek sadece gelişmiş JavaScript ile sınırlı değil. Yeni nesil web sayfası yazım dili HTML5’i doğrudan tanıyan IE9, aynı zamanda DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destekliyor.  Tabi bu eski sürümleri unutun demek de oluyor bir yandan.

Platformlar arasında kesintisiz ve sorunsuz çalışabilen web yazım dili HTML5, hızla internet dünyasının temel standartlarından biri haline gelirken, Internet Explorer 9’un desteklediği SVG, web sayfalarında farklı belge yapılarını, özel şekilleri, koordinat sistemlerini, ölçü ve uzunluk birimlerini kullanmayı sağlıyor. Yeni Internet Explorer; CSS 3.0 desteği ile yuvarlak köşeli şekilleri, gerçek renk skalalarını ve transparanlık gibi değişik renk ayarlarını kullanan dış dünyaya daha yakın programlama arabirimlerinin kullanımını kolaylaştırıyor.

Internet Explorer 9 kalbinde yer alan HTML5 teknolojisinin yanı sıra işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanan diğer yenilikçi özellikleri, bu web tarayıcısının gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek bir başarı sergilemesini sağlıyor.

IE9, donanım ivmeli SVG desteğinin yanı sıra grafik desteğini bilgisayar işlemcisinden (CPU) grafik işlemcisine (GPU) taşımayı sağlayan JavaScript motoruyla ana işlemci üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece bilgisayar farklı ihtiyaçlar için işlemci kaynağını daha verimli kullanabiliyor. Güçlendirilmiş grafik işlemci desteğine sahip ilk HTML5 web tarayıcısı olarak IE9 sürümünün, grafik ağırlıklı web tabanlı uygulamaları ve web sitelerini inanılmaz bir performans artışıyla kullanıcının hizmetine sunması bekleniyor.

Share
 

Posted by on 04/07/2010 in inceleme, osmandincer.net, program

Internet Explorer 9 Geliyor için yorumlar kapalı

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.