RSS

StarCraft II Çıktı… Ya şimdi?

Ağustos 09

StarCraft II Piyasaya çıktı şimdi neler olacak..

StarCraft II piyasaya çıkacağı duyurulduktan bir buçuk yıl sonra piyasaya çıkmayı başardı. Hatta bir ara Blizzard firması battı SC2 çıkmayacak bile dendi. Ancak gördüğüm kadarıyla hem Blizzard firması için büyük getirisi olacak bu oyunun hem de Battle.net için. Ayrıca WOW denilen uluslar arası oyun platformu da güncellemeleri yayınlıyor. Yani bu işten çok firma güzel paralar alıyor.

Blizzard Cephesi

Blizzard oyunu yaratan firma. Yani SC2 yi başkası çıkarmış olsaydı gene paranın büyük kısmı onlara akacaktı. Ama şimdi hem onlar çıkardılar hem de eskiden Broodwar yamasının çıkıp da ortalığı karıştırdığı gibi yine ek paket yöntemiyle avantajlarını katlamaya yöneliyorlar. Üç farklı tema paketi olacağı açıklanan oyunda birinci kısım Wings of Liberty yani özgürlüğün kanatları. Peki Blizzard’ın bundak ne kârı var derseniz çok basit. Oyun şu anda avrupada 52 € yani türkçesi 110 TL bizde 140 TL ve sadece Terran paketi ile birlikte geliyor. İleride iki güncelleme gelecek bunlar Zerg ve Protoss paketleri. Her birini 50 TL deseniz (en az 90TL olacak) 140 + 100 = 240 TL en az oyun bedeli olacak diyebiliriz. Blizzard oyunun yapımında yaklaşık iki milyon euro harcadı. Bu oyunun şimdiki satış rakamları bile ortalama bir hesapla 3-4 milyon € civarına ulaştı bile.. Yani Blizzard eklenti paketleriyle birlikte 8-9 milyonu cebine indirecektir bence.

Battle.Net Cephesi

Starcraft ilk sürümden beri Battle.net üzerinden oynanın hatta gerçeğe bakarsanız zaten Battle.net Starcraft için kurulmamış mıydı ?

Demek ki bu işten en büyük çıkar Blizzard Entertaintment’in alt kuruluşu olan Battle.net oyun platformunun olacak. Haliyle oyuna girişte gelen reklamlardan tutun da e-mail adresinize atılacak Survey, AD-sense reklamları vs ile zaten tabiri caizze kol gibi kazanacaklar. Bir de tahmin edildiği gibi olur da Battle.net üzerinde mesela 10 saat oynadıktan sonra giriş için ücretli abonelik gerekiyor derlerse buradan da 2-3 milyon € kazanç sağlarlar.

WOW Cephesi

Bakarsanız WOW sadece güncelleme dağıtıyor ve bunda da bir şey yok (gibi) peki bu buz dağının suyunun altında neler var ?

WOW Güncellemelerle birlikte bilgisayarınıza tam erişim sağlıyor ve bir çok şeyi de sisteme kolaylıkla atabiliyor. Güncellemeler ile birlikte başlat menüsüne gelen ufak linkler ve örneğin Blizzard sitesine giden bağlantı bile (bana sonunda bir ad management var gibi geldi) birer reklam imkanı sağlıyor. Birileri eklenti paketlerinin de WOW üzerinden ücretli çekilebileceğini söylüyor. Bu da büyük avantaj ama asıl bomba şimdi..

WOW üzerinden oynanabilir çoklu (multiplayer) ve tekli (single player) oyun haritaları dağıtılacakmış. Tanesi 1 € yada 0,75 € diyorlar ki bu milyonu geçen oyuncu ortamında feci bir para demek. Vergisiz kâr diye ben buna derim.

Sonuç

Yani Blizzard 12 yıl sonra bir yeni sürüm çıkardı ve yaptığı yatırımı en az ona katlayacak bir çözüm bulmuş oldu. Gerçekten batmış ve borç harç bu işi yapmış olsaydı eğer ne borcu kalırdı ne sıkıntısı.. Peki bu oyun kurulduktan sonra bizden neler istiyor ? Basit.. Oynamamızı.. Sonrası zaten bağımlılık.

Ben bir Starcraft bağımlısı olarak Beta Opt-In den beri Starcraft’ı takip ediyorum ve oynuyorum. Birileri bana 45 gün içinde SC2 nin orijinalini hediye etmezse zaten gidip alacağım kesin bir şey :)

Haritalar falan derken büyük paralar dönecek ama bu oyun neden Türkiye’de 140 TL fiyatla satılıyor bunu anlamış değilim yurt dışına gidip alıp gelsem daha ucuza gelecek. Mesela 50 tane alıp gelsem 60 EU dan satsam gene avantajlı olur çünkü alan kişi en az 20 TL ucuza almış olur. Buna birileri el atsın çok pahalı bu çünkü.

Share
 

Posted by on 09/08/2010 in Bağımsız, inceleme, osmandincer.net

StarCraft II Çıktı… Ya şimdi? için yorumlar kapalı

Tags: , , , ,

Comments are closed.