RSS

Drupal’de Güncellemeler

Aralık 21

Bir süre önce kurmuş olduğum Drupal üzerinde hiç bir çalışma yapmamış olduğumu fark ettim. Merak ediyordum ama daha hiç ilgilenmedim.

Dün ufak ufak ayarlarını falan kurcalamaya başladım ki ne göreyim.. Güncellemeleri yüklemek bile bir sorun aslında..

Drupal üzerinde güncellemeleri kendi kontrol edebilen bir sistem var aslında yada manuel olarak tek tıkla bu işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Sonuçta size bir indirme linki veriyor tıkladığınızda ise dosya bilgisayarınıza iniyor.. Oysa wordpress de doğrudan sunucu üzerinde kurulup çalıştırılıyor.

WordPress de dosya bir defa tek işlemde sunucuya indirilip kuruluyor ve sizin local bandwidthiniz de kullanılmamış oluyor. Yani zaten sınırlı olan indirme limitinizde hiç bir değişiklik olmuyor. Takribi 100-150 MB lik bir WordPress kurulumunu tamamen güncelleseniz size maliyeti 2 mb falan olacaktır.

Drupal’de güncelleme dosyasını bilgisayarınıza indiriyorsunuz, ftp ile sunucunuza bağlanıyorsunuz ve dosyaları üzerine yazmaya başlıyorsunuz. Sonuç olarak Drupal sitesinden indirirken bir kere kotanızdan harcadığınız gibi upload ederken büyük bir zaman harcıyorsunuz. Sonra bir dahaki güncellemeyi alıp baştan yeniden başlıyorsunuz.

Son derece sevimsiz olduğunu düşündüğüm bir süreç bu. Ancak hem WordPress de hem Drupal’de şu ana kadar güncelleme yapıp da üzerine sorun yaşamadım.

Şimdilik benden bu kadar.. Bir sonraki yazıda görüşürüz.

Share
 

Posted by on 21/12/2010 in Drupal, inceleme, Inceleme, wordpress

Drupal’de Güncellemeler için yorumlar kapalı

Tags: , , , ,

Comments are closed.