RSS

Hadi bakalım. Biraz SQL çalışalım

Mart 23

Şimdi tam da zamanıdır diyerek SQL ile ilgili deneyimlerimi yazmaya karar verdim.

En azından veritabanı programlama konusunda hiç bir fikri olmayanlara bir katkım olur düşüncesindeyim.

Bir Yerden Başlamak

Aslında uzun zamandır SQL kullanırım ama bu aralar işler iyice karışık. Bol SQL!li günler geçirmekteyim. Haliyle kafamın içinde bol bol SQL kodları ve kullandığım işe yarar fikirler var.

SQL e bir yerden başlamak dediğim zaman ilk başları düşünüyorum da.. SQL hakkında bir şeyler öğrenmek ne kadar zordu eskiden. Öyle aç interneti de arama kutusuna yazıver yoktu o zaman. Kalın ciltli, bu günlere kadar bozulmadan gelebilen kocaman kitaplar vardı. Kitapların estetiği değil içeriği mühimdi. O yüzden şimdiki gibi küçük sayfalara iri puntolarla yazmıyorlardı.

SQL ‘e başlamam benim MDB den yana sıkıntılar yaşamamla ortaya çıkan bir durumdur. Daha hızlı ve daha çok veriyi aynı anda işleyen, üstelik aynı anda birden fazla yerden erişilebilen SQL benim için biçilmiş kaftandı.

O zaman MS SQL den başka alternatif aramak saçmalıktı herhalde. Yoktu çünkü… Microsoft SQL kurulup bilgisayara denemeler onun üzerinde yapılmaya başlanırdı. Microsoft’un verdiği kaynak CD sinden HLP yardım dosyaları açılır WinHelp yardımıyla o dosyalarda index oluşturulana kadar beklerdik..

İşte böyle zor bir devirde ve 33.6k internet kullanarak başladım ben SQL ‘e . Hazır tablolarıyla gelen MS SQL ‘in yanlış hatırlamıyorsam NorthWind veritabanıyla başlar hikaye..

Visual Basic ‘in revaçta olduğu ve 3.0 sürümünden kurtulup da VB 4’ün hatta 4.01 in piyasaya sürüldüğü zamanlarda yanında gelen paketten çıkan mevcut veritabanları üzerine kurulu örnek programların arayüzü ve veritabanı başlıkları değştirilir ve yeni program bir yerde ilk yapım mantığına ters düşülene kadar geliştirmeye devam ederdi.

Sonra mı ? Tabii ki yardım dosyalarından ekrandaki hata mesajı aranır, eğer bulunursa çözüm üretilmeye çalışılırdı.

Bu yardım dosyası okuma macerası da İngilizce’yi geliştirmek için iyi bir fırsattır tabii o devirde..

—–

Kısa süre içerisinde bu sayfayı güncelleyeceğim.

Share
 

Posted by on 23/03/2012 in Dinçer, Makale, osmandincer.net, Programlama, SQL, Yazılarım

Hadi bakalım. Biraz SQL çalışalım için yorumlar kapalı

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.